ARCHICAD 22

Her Unsuruyla BIM

ARCHICAD 22 tasarım araçlarında geliştirmeler ve gelişmiş tasarım iş akışı süreçleri sunmaktadır. Bu gelişmeler, çekirdek tasarım süreçlerine ek olarak, disiplinler arası iş birliği süreçlerinde, kayda değer performans geliştirmeleri ve üretkenlik arttırımı ile sağlanmaktadır.

Giydirme Cephe Tasarımı

ARCHICAD’in yeniden tasarlanan Giydirme Cephe Tasarımı iş akışı, mimarların hiyerarşik giydirme cephe sistemlerini modüler desenler kullanarak özgürce tasarım geliştirmelerine ve detaylandırmalarına olanak tanır. Tasarım süreci 3D veya 2D cepheler gibi en doğal grafik çalışma alanlarında gerçekleşirken, ARCHICAD giydirme cephe sisteminin yapısal olarak doğru olmasını ve dokümantasyon ve listelerin oluşturması için yerel gereksinimleri karşılamasını garanti altına alır.

Modüler desenler kullanarak, karmaşık giydirme cephe sistemlerini, doğal BIM ortamında şemalar çizerek oluşturun. Hassas yatay ve düşey kesişimler otomatik olarak oluşturulur ve geniş bir panjur ve diğer elemanlar yelpazesinden seçimlerle tamamlanabilir.

Herhangi bir detayın, ölçek bağımlı, özelleştirilebilen detay seviyesi sayesinde, herhangi bir dokümantasyon standartı karşılanabilir. Detaylı tablolar, oluşturulan tüm çerçevelerin, tirizlerin ve hatta donatıların tüm detaylarını listeleyebilir.

Gelişmiş ARCHICAD-Grasshopper Bağlantısı aracı sayesinde, algoritmik tasarım iş akışları da desteklenmektedir. Tasarımcılar Grasshopper Canvas üzerinde Giydirme cephe desenlerini derlemeye başlamak için herhangi bir 2D çizgi setini kullanabilir, tüm alt-elemanları yönetebilir, ardından algoritmik tasarım tanımlamaları kullanarak ARCHICAD içerisinde göz alıcı cepheler oluşturabilirsiniz.

sb-out-4-color-w1280sb-out-4-pencil-w1280
sb-in-3-1-color-w800sb-out-3-1-pencil-w800

Daha Hızlı & Akıcı 2D Gezinim

ARCHICAD 22 herhangi bir boyuttaki projelerdeki 2D kaydırma ve yaklaşma işlemlerinin akıcı olmasına odaklanan kayda değer performans geliştirmeleri sağlamıştır.

Karmaşık eleman dolguları, yüzeylerin kesilmesi ve kaplanması gibi işlemler, bilgisayarın grafik kartı tarafından yürütülen “GPU-İvmelendirmelidir”. Bilgisayar CPU’sunun çoklu çekirdeği, sürekli yapılan kaydırma ve yaklaşma gezinimlerini arka planda işleyen, patentli geliştirmelerle desteklenmektedir.

ARCHICAD’in kapsamlı 64-bit mimarisi, büyük modellerin ekranda görüntülenmesini sağlarken, çoklu çekirdek CPU’ların optimize edilen boyutlandırması, karmaşık projelerde çalışmada performansı ciddi şekilde arttırır.

Sezgisel Arka Plan İşleme teknolojisi, kullanıcının olası hamlelerini tahmin edip, kullanılmayan bilgisayar kapasitesini, bu işlemler için önceden hazırlanmak üzere, arka planda değerlendirir. Bu, proje boyutundan bağımsız olarak, mimarların, istedikleri işlemleri kısa sürede yapabilmelerini sağlar.

Parametrik Özel Profiller

ARCHICAD 22’nin Parametrik Özel Profilleri, parametrik tasarımın gücü ile grafiksel profil oluşturmanın esnekliğini bir araya getirir.

Profil Editöründe parametrik kenarlar tanımlayarak, Duvarlar, Kirişler ve Kolonlar için daha akıllı profiller oluşturun. Bu, Profil Niteliği için veya eşleyen seviyesinde, grafik olarak veya eleman ayarlarını kullanarak, tekil veya çoklu kenarları merkezi olarak düzenleyebilmenize olanak tanır.

“Özel Geometri Düzenleyicileri” sayesinde, mimarlar çeşitli özel duvar, kolon ve kiriş geometrilerini tanımlamak için bir Profil kullanabilirler. Parametrik Özel Profilin tabakalarının ölçülerini ayarlayarak, aynı profil, projedeki birden fazla detaya uyarlanabilir. Örneğin, artık, kompozir yapıların tabakalarının yükseklikleri, bağımsız olabilir.

sb-in-3-color-w800sb-in-3-pencil-w800
sb-in-2-color-w800sb-in-2-pencil-w800

İfade Bazlı Özellikler

ARCHICAD 22, elemanın kendi parametrelerine bağımlı nitelik değerleri ve yeni özellikler elde etmek için, mantıksal ifadeler kullanmanıza olanak tanır. Bu yeni özellik, BIM’in, bilgi (information) – “I” bileşenini sağlar. Otomatik iş akışı, zaman alan ve hataya davetiye çıkartan, elle veri girişine gerek bırakmaksızın, bir hesaplama kuralını bir eleman özelliği olarak tanımlamanızı ve otomatik olarak güncellemenizi sağlar.

Sonuçlar ARCHICAD içerisinde, elemanların etiketlenmesi veya filtrelenmesi, grafiksel, tablosal veya model çıkışı olarak, standart tablolama programlarında olduğuna benzer şekilde, matematiksel, mantıksal veya metin değerlendirmeli işlemlerle kullanılabilir. Geçerli bir URL içeren nitelik değerleri, interaktif tablolar içerisinde, bir web sayfası veya çevrim içi veriye ulaşabilecek şekilde bir URL hiper bağlantısı olarak kullanılabilirler.

Kullanıcı tanımlı ifadeleri baz alan özellik değeri tanımlaması, basit veri alanları kullanılarak derlenirler. Eleman özelliklerini sayısal, metin veya hatta mantıksal veri ile oluşturun ve bu özellikleri istediğiniz şekilde kullanın.

Üretkenlik ve İş Akışı Geliştirmeleri

ARCHICAD 22, daha kolay ve sezgisel yapı tasarımı, daha hızlı ve hassas uygulama çizimleri ve daha kesin tablo ve maliyet hesapları sağlamak amacıyla, bir kaç üretkenlik geliştirmesi sunmaktadır.

İstediğiniz çizim elemanlarını (çizgiler, yaylar, çokluçizgiler) ve Metin Bloklarını (Eleman-ilişkili Otomatik metinler de dahil) seçin ve onları kaydedip Etiket olarak kullanın.

ARCHICAD 22, IFC 2×3 ve IFC4 ile Bileşen ve Malzeme bilgisi aktarımının kalite ve hassaslığını arttırdı. Bu, Yapı Malzemeleri, ayrı Kompozit Tabakaları ve Karmaşık Profil bölümleri ile ilgili hesaplamalar ve maliyet tahminleri için önemlidir.

Yeni “De-Constructor” fonksiyonu ile, iş akışını tersine çevirerek, ARCHICAD elemanlarını Rhino-Grasshopper platformu ile ilişkilendirebilirsiniz. Sonuç olarak, mimarlar, tasarım optimizasyonu ve değerlendirmelerini, geniş Grasshopper ve Rhino eklentilerini kullanarak gerçekleştirebilirler.

ARCHICAD ikonları, çizgileri, yazıları ve diğer grafik kullanıcı arabirim elemanları, artık ekranda daha keskin ve net görünebilir. Ultra-yüksek – 4K ve 5K – çözünürlükte ekranlar, detayların daha net görünmesini sağlar.

ARCHICAD 21’in bayrak özelliği, mimarlardan gelen geri beslemelerle geliştirildi. Yeni merdiven ve korkuluk geliştirmeleri, merdiven üstü hacmin çakışma algılama için kullanılması ve görselleştirilmesine olanak tanımakta. Merdiven 2D dokümantasyon geliştirmeleri, ülke özel standartların yakalanmasına yardımcı olmakta. Açılı Korkuluk ve Korkuluk Panelleri, artık daha hassas oluşturulabilmekte.

Seçim setleri içerisinde büyük elemanlar dahi olsa, elemanların Takım çalışmasında rezerve edilmesi sadece kısa bir süre alır. Lütfen bu yeni özelliğin sadece bir GRAPHISOFT BIMcloud Kullanıcı Lisansı ile kullanılabildiğini unutmayın.

sb-out-3-color-w1280sb-out-3-pencil-w1280