BIM Nedir? BIM’in Avantajları Nelerdir?

Teknoloji, her alanda olduğu gibi mimari projeler konusunda da süreçleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için gün geçtikçe daha fazla seçenek sunulmasını sağlamaktadır. Mimari projelerin tasarım ve inşa aşamaları ile birlikte kullanım sürelerini de kapsayan BIM ise sunulan bu teknolojiler arasında en dikkat çekici seçeneklerden biridir.

Peki BIM ne anlama gelmektedir, BIM’in avantajları nelerdir ve BIM kimler için uygundur? İşte cevapları…

BIM Nedir?

BIM (Building Information Modeling: Yapı Bilgi Modellemesi, Yapı Bilgi Sistemi) en temel tanımı ile; birbirinden farklı mimari projelerin tasarımında, inşasında ve sürdürülmesinde görev üstlenenlerin ortak olarak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşım sürecidir. ARCHICAD gibi bu sürecin yönetilmesini sağlayan yazılımlar sayesinde işverenlerden mühendislere, müteahhitlerden mimarlara projede görev yapan farklı aşama ve katmanlardaki herkes projenin süreciyle ilgili güncel bilgilere ve detaylara kolayca ulaşabilmektedir.

İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede kullanımı zorunlu olan BIM’in Türkiye’de kullanım oranı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bir mimari projenin plan ve tasarım aşamasından, yapım ve sonlandırılma kısmına kadar tüm adımlarda aktif olarak kullanılabilen BIM, inşa ekiplerinin birbirleri ile iletişim halinde olmalarını ve farklı seviyeler arasında bilgi akışını sağlamaktadır. Ek olarak BIM, bir mimari yazılım veya mimari program değil; bir bilgi yönetim sistemidir.

vb-nhs-montage

BIM’in Avantajları Nelerdir?

Yapı Bilgi Modellemesi’nden yararlanmanın değişik açılardan avantaj sağlayan faydaları mevcuttur.

  • Projenin ilerleyen dönemlerinde oluşabilecek problemleri henüz tasarım aşamasındayken oluşmadan tespit etmeyi sağlar.
  • Projede çalışan tüm birimlerinde senkronize şekilde çalışmasına ve proje sürecinin bir bütün şeklinde ilerlemesine imkan tanır.
  • Maliyet hesaplama aşamasında hata paylarını minimuma indirir ve proje süresince kontrollü nakit akışını devam ettirir.
  • İşlerin tekrarlanmasını engelleyerek zaman kaybından ve ekstra masraftan kurtarır.
  • Projenin tüm detaylarını mimari modelleme ve mimari görselleştirme yoluyla görünür kılarak tüm birimlerin motivasyonunu, verimliliğini ve üretkenliğini arttırır.
  • Projedeki dataları, daha sonraki aşamalarda da kullanılabilmesi için saklar.
  • Projeye dair verilebilecek kararların ortaya çıkmasını ve sonuçlanmasını kolaylaştırır.
  • Belirsizlikleri ortadan kaldırarak tüm taraflar için şeffaf ve net bir iş akışına imkan tanır.
  • Oluşabilecek atıkların en aza indirilmesi konusunda destek olur ve böylece çevreye duyarlı projelerin artışını hızlandırır.
  • Devlet sözleşmelerine kusursuz ve sorunsuz şekilde uyulmasını sağlar ve BIM 2’e geçiş olanağı sunar.

Tüm Firmalar BIM’den Yararlanabilir

BIM dendiğinde ilk etapta akla karmaşık projelerle ilgilenen büyük firmalar gelse de Yapı Bilgi Sistemi, gelecekte var olmak, kaliteli işler ortaya koymak ve işlerini büyütmek isteyen her işletmenin kullanması gereken bir sistemdir. Mimarlık konularıyla ilgili her firma, BIM sayesinde iş süreçlerini kontrol altında tutabilir ve böylece kusursuz, eksiksiz, her biri ayrı bir referans niteliğinde işler ortaya koyabilir.

Firmalar BIM sisteminden yararlanmak istediklerinde çeşitli zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Bu noktada konusunda uzman olan danışman şirketlerden destek alınmalı ve ARCHICAD gibi 30 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan, her platform ile uyumlu yazılımlardan yararlanılmalıdır.

ARCHICAD hakkında daha fazla bilgi almak için;