Yapısal Çözümler

ARCHICAD’deki yeni gelişmelerin artmasıyla, mimarlar ve inşaat mühendisleri arasındaki etkin işbirliği ön plana çıkmakta. Bu işbirliği, yapı modelinin bilgilerini, tasarım çözümlerini ve teklifleri paylaşmak ve saklamak için güvenilir yöntemler gerektirir. Ayrıca, herhangi bir katılımcı tarafından bina modelinde yapılan tüm değişiklikleri yönetirken, insan kaynaklı hata ihtimalini en aza indirmenin bir yolunu da gerektirir. ARCHICAD, tüm yaygın model ve veri alışverişi formatlarını ve akıllı 3D modelleme, evrensel 2D çizim, dokümantasyon ve görüntü formatları gibi bazı özel formatları desteklemektedir.

OPEN BIM Structural Workflows 1

Uygulamada OPEN BIM

Bu film, ARCHICAD’ın IFC ve BCF (BIM İşbirliği Formatı) dahil olmak üzere OPEN BIM araçlarının temel kavramlarını ve becerilerini sunan bir eğitim videosudur.

Strüktürel İş Akışı

Aşağıdaki filmler, ARCHICAD kullanan mimarların ve IFC’yi destekleyen herhangi bir uygulamayı kullanan inşaat mühendislerinin nasıl çalıştığını göstermektedir.

ARCHICAD – Tekla Structures İş Akışı

(GRAPHISOFT – TEKLA sunumu)
Bu sunumda, ARCHICAD kullanan mimarlar ile Tekla Structures kullanan inşaat mühendislerin, uygulama süreçlerinde “OPEN BIM yaklaşımı” ile ilerlerken tasarım verilerini nasıl birbirlerine gönderebilecekleri ve revizyonları nasıl yönetebilecekleri anlatılmaktadır. Bu sunum aynı zamanda pratik, gerçek hayattan örnekler aracılığıyla mimari-strüktürel iş akışını (adım adım) göstermektedir. Mimarlar ve mühendislerin uygulamalarında bu açık işbirliği iş akışını zaten uyguladıkları bazı örnek çalışmalar da sergileniyor.

ARCHICAD – Revit Structure İş Akışı

Bu sunumda, ARCHICAD kullanan mimarlar ile Revit Structure kullanan inşaat mühendislerin, projelerinde “OPEN BIM yaklaşımını” uygulayarak tasarım verilerini nasıl birbirlerine gönderebilecekleri ve revizyonları nasıl yönetebilecekleri anlatılmaktadır. Bu sunum aynı zamanda pratik, gerçek hayattan örnekler aracılığıyla mimari-yapısal iş akışını (adım adım) göstermektedir.

Autodesk Revit uygulamaları için ücretsiz ARCHICAD Bağlantı eklentisini indirin

ARCHICAD – SCIA Engineer İş Akışı

(GRAPHISOFT – SCIA sunumu)
Bu sunumda, ARCHICAD kullanan mimarlar ile SCIA Engineer kullanan inşaat mühendislerin, projelerinde “OPEN BIM yaklaşımını” uygulayarak tasarım verilerini nasıl birbirlerine gönderebilecekleri ve revizyonları nasıl yönetebilecekleri anlatılmaktadır. Bu sunum aynı zamanda pratik, gerçek hayattan örnekler aracılığıyla mimari-yapısal iş akışını (adım adım) göstermektedir.

ARCHICAD ve SCIA Mühendisi arasındaki işbirliği hakkında vaka çalışması

OPEN BIM Structural Workflows 2

Tekla Structures

Tekla Structures, malzeme veya strüktür karmaşıklığına bakılmaksızın, doğru detaylandırılmış, büyük ölçüde inşa edilebilir 3D yapısal modellerin oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlayan BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) yazılımıdır. Tekla modelleri, tüm tasarım sürecini kavramsal tasarımdan imalat ve yapım yönetimine kadar kapsayacak şekilde kullanılabilir.

Tekla Yapıları hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 3

SCIA Engineer

SCIA Engineer, inşaat mühendisleri için yeni bir yazılım platformudur. Her türlü yapıyı analiz eder, tasarlar ve detaylandırır. Beton, çelik, alüminyum, plastik, kereste veya karma, en basitinden en karmaşık yapıya kadar, yerel ve uluslararası kodların entegrasyonu ve analiz & çizim bileşenleri arasındaki bağlantı ile.

SCIA Mühendisi hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 4

Revit Structure

Revit Structure yazılımı, etkili bir yapısal analiz, tasarım ve dokümantasyon için bir multimateryal fiziksel ve bağımsız olarak düzenlenebilir bir analitik modeli entegre eder. İnşaat Mühendislerinin ve tasarımcının çalışma şeklini geliştirir. İnşaat mühendisleri, mimarlar ve teknikerler arasındaki manuel koordinasyondan kaynaklanan hataların yanı sıra tekrarlayan modelleme ve çizim görevlerini de en aza indirir.

Autodesk Revit Structure için ücretsiz ARCHICAD Bağlantı eklentisini indirin.

OPEN BIM Structural Workflows 5

SAP2000

SAP ismi, 30 yıldan beri en modern (State-of-the-art) Analitik yöntemlerle eşanlamlıdır. SAP2000, aynı gelenekte; ulaşım, endüstriyel, kamu işleri, spor ve diğer tesisler üzerinde çalışan mühendisler için eşsiz bir analiz motoru ve tasarım araçlarıyla desteklenen çok sofistike, sezgisel ve çok yönlü bir kullanıcı arayüzüne sahip.

buildingSMART hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 6

ETABS

Yaklaşık 30 yıldır, ETABS, Bina Analiz ve Tasarım Yazılımları için endüstri standardı olarak kabul edilmiştir. Günümüzde, aynı geleneğe devam eden ETABS, tamamen Entegre Yapı Analizi ve Tasarım Ortamı’na dönüşmüştür. Sistem, analiz ve tasarım için hedeflenen yeni özel amaçlı algoritmalarla desteklenen fiziksel bir nesne tabanlı grafiksel kullanıcı arabirimi etrafında oluşturulmuş olup, çizim ve üretim için arayüzler, entegrasyon, verimlilik ve teknik yenilik standartlarını yeniden tanımlamaktadır.

ETABS hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 7

FEM-Tasarım

FEM-Design, bitimli elemanlar yöntemini kullanarak tüm yapı için eksiksiz analiz çözümü sunan gelişmiş modelleme ve tasarım yazılımıdır. 3D / 2D’de statik / dinamik analiz ve çelik / RC tasarımı için çözümler sunar. FEM-Design’ın kendi çizim ve düzenleme araçları vardır. Ayrıca IFC kullanan 3D mimari modellere de sahiptir. Tasarımcılar, 12 ulusal koddaki yapıları 3D olarak modelleyebilir ve analiz edebilir. Çok sayfalı belgeler önceden tanımlanmış şablonlar kullanılarak otomatik olarak oluşturulabilir.

FEM-Design hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 8

AxisVM

AxisVM inşaat mühendisleri için yüksek kaliteli bir yazılım paketidir. Birçok ülkede mühendisler için kullanışlı bir araçtır. Kullanıcılar, entegre görsel modelleme ve basit yönetilebilirlik yardımıyla 3D modeli oluşturabilirler. Akıllı bir grafiksel kullanıcı arayüzü, sürecin tüm dönemini destekler: tanım, analiz ve sonuç sorgusu.

AxisVM hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 9

Tricalc

Arktec – Tricalc tüm yapı elemanlarını analiz etmeyi ve detaylandırmayı sağlayan entegre bir yapı analiz yazılımıdır: döşemeler, duvarlar, temeller için beton, çelik, ahşap ve yığma yapılarda kullanılabilir. Modellerin oluşturulmasında ve modifiye edilmesinde, sezgisel ve kullanımı kolay arayüzü, eksiksiz yapısal projeyi geliştirmek için uygun bir araçtır. 1987’den beri Arktec tarafından geliştirilen bu yapı, yapısal bir yazılım referansıdır ve şu anda İspanya, Portekiz ve Latin Amerika’da binlerce İnşaat Mühendisi tarafından kullanılmaktadır.

Tricalc hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 10

CYPECAD

CYPECAD, CYPE tarafından, putrel, kaset, düz, kompozit ve içi boş çekirdek döşemeler içeren betonarme ve çelik yapıların analizi ve tasarımı için geliştirilmiş bir programdır. Sunulabilecek temeller, pabuç yatakları ve kazık başlıklarını veya yüzdürme temelini (hasır temel ve kirişler) içerir. Komple yapısal çizimler sağlanmıştır. Program çok sayıda uluslararası kodlara uyarlanmıştır. CAD / BIM programları tarafından oluşturulan CYPECAD, DXF, DWG veya IFC dosyalarının Otomatik İş Giriş seçeneğini kullanarak içe aktarılabilir.

CYPECAD hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 11

DLUBAL

Dlubal Software, RSTAB ve RFEM’in önde gelen yapısal analiz paketlerini sunmaktadır. Yazılım modüler bir mimariye sahiptir ve çelik, kereste, beton, cam veya diğer malzemelerden yapılmış yapıları tasarlamak için profesyonel araçlar içerir. Dlubal yazılımı, çok sezgisel kullanılabilirlik, güçlü analiz çekirdeği ve mükemmel sonuç belgeleriyle bilinir. En son Euro kodları dahil olmak üzere geniş bir yelpazede uluslararası tasarım kodları sunar ve 9 dilde yerelleştirilmiştir. Yazılım, IFC ve tasarım süreçlerinizi otomatikleştirmenizi sağlayan programlanabilir bir API gibi çok çeşitli arabirimleri içerir.

Dlubal hakkında daha fazla bilgi

OPEN BIM Structural Workflows 12

Graitec Advance

Graitec, inşaat mühendisliği ve detaylandırma için en güçlü ve kullanımı kolay yazılım paketlerinden biri olan Graitec Advance’i geliştiren, dağıtan ve destekleyen global bir kuruluştur. Graitec Advance, mühendislik tasarımı ve yapısal analizden yapı optimizasyonuna, detaylandırma ve üretime kadar tüm yapısal tasarım ve yapım dokümantasyon sürecini otomatikleştiren bir BIM çözümüdür. Bu çözüm, tasarımı üretkenliği artırmaya ve üretim ve yapım hatalarını azaltmaya önemli ölçüde katkıda bulunur. Graitec Advance IFC uyumludur.

Graitec Advance hakkında daha fazla bilgi