ARCHICAD'i Nasıl Öğrenebilirim? 2
ARCHICAD’i Nasıl Öğrenebilirim?
6 Mart 2019
ARCHICAD 23 Yayınlandı! 3
ARCHICAD 23 Yayınlandı!
20 Eylül 2019

Mimarlar için Mimarlar Tarafından Geliştirildi

Mimarlar için Mimarlar Tarafından Geliştirildi 4

ARCHICAD tasarım ve uygulama çizimi iş akışlarında verimliliği ölçülebilir şekilde arttıran, disiplinler arası iş birliği sağlayan ve nefes kesen görselleştirmeleri kolayca oluşturmanızı sağlayan dünyanın öncü BIM uygulamasıdır.

Mimarlar için Mimarlar Tarafından Geliştirildi 5

YÜKSEK VERİMLİLİK

TANIDIK KOMUTLARLA TEK BİR 3D BIM ORTAMINDA ÇALIŞIN

Aynı Şeyleri Tekrarlamayın

ARCHICAD’in Yapı Bilgi Modeli, gerçek yapının dijital karşılığı olan tek bir 3D tasarım modeli sunar. Merkezi 3D modelde yapacağınız her revizyon, tüm cephelere, planlara, kesitlere, detaylara, paftalara, metraj listelerine eş zamanlı olarak yansır. BIM zaman tasarrufu sağlar ve tasarım tutarsızlıklarını ortadan kaldırır.

Tanıdık Araçlar

ARCHICAD pazardaki en tasarım odaklı ve sezgisel araçları sunmaktadır. Duvar, Çatı, Boşluk, Çatı Penceresi, Köşe Pencere, Giydirme Cephe, Merdiven ve Korkuluk gibi tanıdık, ancak dijital araçları kullanın. 3000+ mimari tasarıma özel, parametrik kütüphane elemanı hizmetinizdedir. Tüm ARCHICAD komutları, eleman ayarları ve iş akışları, mimarlar düşünülerek tasarlanmıştır — ve hepsi size son derece tanıdık gelecek. ARCHICAD kolayca öğrenilir ve keyifle kullanılır.

Tasarım Sürekliliği

BIM sadece 3D tasarlamak değil, bunun yanı sıra tasarım verisinin bir yapının tüm yaşam döngüsü için oluşturulması ve yönetilmesi sürecidir. ARCHICAD ilk taslaklardan uygulama projesine, interaktif model gezinimlerinden disiplinler arası iş birliğine, kontrolün daima mimarda olmasını garanti altına alır.

Çizimleri Kolayca Üretin

Otomatik olarak güncellenen, tek tıklama ile oluşturulan dokümanlar, en zorlu görevlerin bile kolayca üstesinden gelmenizi sağlar. ARCHICAD sadece dokümanların hızlı üretilmesini sağlamakla kalmaz, bunun yanında farklı görünümlerde otomatik koordinasyonu sağlayarak, kalitenin garanti altına alınmasını da sağlar.
Mimarlar için Mimarlar Tarafından Geliştirildi 6

DÜZENLENEN İŞ AKIŞLARI

MİMARLAR TARAFINDAN, MİMARLAR İÇİN

Şematik Tasarım

ARCHICAD geleneksel 2D çizimleri (DWG, DXF) okur, nokta bulutu lazer taramaları algılar ve entegre bir SketchUp bağlantısına sahiptir. Tek bir kütlesel modelden katlara göre alınabilen metrajlarla tasarım kararlarını kolaylaştıran, konsept tasarım alternatifleri geliştirmeye dedike araçları vardır.

Algoritmik Tasarım

ARCHICAD-Rhino-Grasshopper araç seti, mimarların serbest formlu, algoritmik tasarım geometrileri kullanarak çalışabilmelerine ve bunları tüm özelliklerine sahip BIM elemanlarına dönüştürmelerine yarayan, canlı, çift yönlü bağlantı sağlar.

Algoritmik Tasarım Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

Çakışma Algılama

Çakışma algılama, 3D model elemanlarının potansiyel çakışmalarını otomatik olarak tanımlar ve listeler. Farklı yazılımlar kullanan mühendis ve paydaşların işlerinin koordine edilmesine olanak tanır.

Yayıncı

Yayıncı, özel doküman setlerinin tekrar eden paylaşılma süreçlerini organize eder, düzenler, otomatik hale getirir ve basitleştirirken, geleneksel 2D (DWG, PDF) ve 3D (IFC , BIMx) formatları da dahil olacak şekilde, farklı formatlarda yayınlanmasını sağlar.

Enerji Analizi

Entegre Enerji Analizi, mimarların, ek bir eğitime gerek duymaksızın hızlı, güvenilir ve dinamik enerji değerlendirmelerini, standartları karşılayan teknolojileri kullanarak yapabilmelerini sağlar. Sonuçlar kolay okunan grafikler ve tablolarda sunulur ve tasarım kararlarının doğru şekilde alınmasına yardımcı olur.
Mimarlar için Mimarlar Tarafından Geliştirildi 7

ÜST DÜZEY İŞ BİRLİĞİ

HER BÜYÜKLÜKTEKİ EKİPLER İÇİN EVRENSEL BIM YAKLAŞIMI VE AÇIK İŞ BİRLİĞİ

Takım Çalışması

ARCHICAD’in Takım Çalışması özelliği, mimarların aynı proje üzerinde eş zamanlı çalışmalarını sağlar. Dikkatle tanımlanan roller, ekip üyelerinin sadece kendi işleri ile ilgili olan proje bölümlerine erişebilmelerini, düzenleyebilmelerini veya sadece görebilmelerini sağlar. Renk kodlamalı çalışma alanları, talep üzerine obje rezervasyonu, gerçek zamanlı ekip içi mesajlaşma özelliği ile bir arada, mimarların tasarım sorunlarını eş zamanlı tartışmaları ve çözüm üretmelerine yardımcı olmaktadır.

BIMcloud

BIMcloud kıtalara yayılmış ofislerin, herhangi bir ekip veya proje büyüklüğünde, 7/24 kesintisiz ekip çalışması yapabilmesini garanti altına alır. Patentli “Delta-Server” teknolojisi, sadece revize edilen elemanların transferini sağlar; gönderme ve alma işlemleri o kadar hızlıdır ki, paydaşlar, mobil internet bağlantısını bile kullanabilirler. Tasarım ofisleri, iş güçlerinden, dinamik ve merkezden kontrol edilen iş akışları ile daha verimli yararlanırlar.
Ücretsiz sunulan BIMcloud Basic ürün planı tek kişi çalışan ofislerin bile otomatik proje yedeklemesi gibi olanaklardan faydalanmasını sağlar. BIMcloud sayesinde mimarlar, projelerinin daima güvende olduğunu bilirler.

BIMx

Ödül kazanmış olan, ücretsiz BIMx uygulaması, proje paydaşlarının mimarın tasarım önerilerini tablet veya akıllı telefonlar gibi mobil araçlarda açıp, inceleyip kavramalarına yardımcı olur. İnteraktif 3D model — 2D çizim ve paftalarla ilişkilendirilmiş şekilde – oyun benzeri kontrollerle kullanılabilir ve gezilebilir. Yapı profesyonelleri BIMx platformunu saha koordinasyonları, işaretlemeler ve tasarım ekipleri ile anlık mesajlaşmalar için kullanabilirler.

BIMx Web Viewer tüm genel internet tarayıcıları ile çalışır ve bir BIMx Hiper modeline herhangi bir uygulama veya eklenti kurmaya gerek kalmadan erişmenizi sağlar. Hiper modeller bir link verilerek veya mimarın kendi web sayfasına entegre edilerek, istenilen herkesle paylaşılabilir.

BIMx Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

OPEN BIM

ARCHICAD’in BIM-tabanlı, açık iş birliği iş akışları sayesinde, mimarlar, başka programlar kullanan proje paydaşları ile kolay yönetilen veri paylaşımının rahatlığını yaşarlar. ARCHICAD’in sertifikalı IFC bağlantısı ve içerisindeki tercümanlar, gerekli tüm BIM elemanlarının paylaşılmasını ve bilginin korunmasını garanti altına alır. Program içerisindeki çakışma algılama ve işaretleme araçları, tüm disiplinlerle kesintisiz iletişimi sağlar.
ARCHICAD en kapsamlı IFC veri alma ve gönderiminde uluslararası BIM çözümüdür. Kullanıcılar, IFC dosyası içerisinde bulunacak eleman parametreleri üzerinde tam kontrole sahiptirler. Revizyon yönetimi ve renk tabanlı işaretleme araçları, etkin IFC veri takasına destek olur. Üreticiye özel IFC tercümanları, doğru verinin eksiksiz transferi için programla gelir (Tekla, Revit, DDS-CAD, vs ).

OPEN BIM Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

Dosya Alış Verişi

ARCHICAD çeşitli nokta-bulutu, raster ve vektör bazlı çizimler, resim ve model bazlı 3D dosya formatları (DWG, DWF, DXF, DGN, 3DS, 3DM, OBJ, FACT, VRL, LP, SKP, U3D, KMZ, STL, PSD, PDF, EMF, WMF, BMP, JPG, GIF, TIF, PNG) gibi pek çok dosyayı okur ve veri gönderir.

Doküman setlerinin içerik ve çıkış dosya tipi belirlendiğinde, Yayıncı, son dakika revizyonlarının bile düzen içerisinde yerini alıp güncelleneceği, tek tıklama basitliğinde bir yayın süreci sunar.

ARCHICAD-Solibri bağlantısı, yönetmelik ve inşa edilebilirlik kontrollerini, tasarımın istediğiniz her aşamasında yapabilmenizi sağlar. Daha hızlı işlem yapabilmek için, eklenti, sadece ARCHICAD modelinde revize edilen elemanları otomatik olarak algılar ve paylaşır.

ARCHICAD-dRofus bağlantısı, mimarların planlama gereksinimlerini düzenlemesi, değerlendirmesi ve tasarım alternatifleri sunmasına olanak tanır. dRofus veri tabanı, tasarımcıların planlama verilerini en karmaşık projelerde çalışırken dahi kolayca derlemelerini, değerlendirmelerini ve yönetmelerini sağlar.

Rhino-Grasshopper-ARCHICAD Araç Seti tasarımın farklı safhaları için en iyi araçları birbirlerine bağlarken, erken tasarım süreçleri ve Yapı Bilgi Modellemesi arasındaki boşluğu doldurmaktadır. Tamamen ücretsiz bir eklenti, Rhino/Grasshopper ve ARCHICAD yazılımlarının bir BIM modelinin tamamının veya bir kısmının Grasshopper görsel kodlama arayüzü tarafından oluşturulması ve düzenlenmesini sağlayacak şekilde iletişime geçirir.

Mimarlar için Mimarlar Tarafından Geliştirildi 8

PROFESYONEL SUNUM

PROJENİZİN TÜM SAFHALARI İÇİN ÖZELLEŞTİRİLEN SUNUMLAR

Beyaz Renderlar

CineRender özellikle mimarlar için geliştirilen bir “Beyaz Model Render” aracı içerir. Beyaz renderlar, kil veya mukavvadan yapılan fiziksel 3D modelleri andırırlar ve mimarlar mekan algısını, hacimlerin oranlarını sunmak veya basitçe konsept tasarımları profesyonelce sunmak için bu özelliği kullanırlar. Bir beyaz render, tüm eleman ve yüzeyleri beyazın tonlarında göstererek, gözlemcinin, mimari tasarım konseptine odaklanmasını sağlar.

CineRender

Maxon’un CineRender motoru, modellemeden görsele kesintisiz iş akışını ve profesyonel görsel kaliteyi bir fare tıklamasında sağlar. İç ve dış mekan ayarlarına yönelik pek çok önceden hazır ayar sayesinde, görselleştirme alanında uzman olmanıza gerek yoktur. Yapı Malzemeleri ve Yüzey kütüphaneleri, modellenen her elemanın render için hazır olmasını sağlar. Yüzey Boyama aracı, çalışma sırasında farklı yüzeyleri denemenize olanak tanır. ARCHICAD profesyonel animasyonlar için Cinema4D, Lumion, Twinmotion ve 3ds Max yazılımlarına doğrudan veri gönderir.

Eskiz Renderlar

ARCHICAD’in içinde bulunan Eskiz Render aracı, tasarımcıların eskiz tadında görseller oluşturmasını sağlar. Önceden hazır pek çok stil tek tıklama ile seçilebilir: kenarlar, yüzey dokuları veya kalem stilleri. Eskiz görseller özellikle tasarımın erken evrelerinde, yapının nasıl bir etkiye sahip olacağını göstermek için kullanılır.

Mimarlar için Mimarlar Tarafından Geliştirildi 9

ARCHICAD HIZLIDIR

BÜYÜK VE KARMAŞIK PROJELERİ HIZLI TEPKİ VEREN YAZILIMINIZLA KOLAYCA VE KESİNTİSİZ YÜRÜTÜN

Anında Güncellenen Modeller

ARCHICAD’in arka plan işlem özelliği, sistemin bir sonraki hamlenizde ne yapacağınızı önceden hesapladığı bir algoritma ile modellerin anında güncellenmesini sağlar. Sunucu iletişimi ayrı bir yonga bölümünde gerçekleştirilirken, ARCHICAD’in harici referans dosyaları ve çizimlerin durumlarını kontrol ettiği süreçlerde de bu algoritma kullanılır. Sonuç olarak, programın yapılan işlemlere verdiği tepki süreleri kayda değer şekilde kısalır.

Hızlı ve kesintisiz 3D gezinim

Optimize edilen OpenGL yetenekleri sayesinde, ARCHICAD ile çok karmaşık ve yüklü yapı modellerinde bile, 3D gezinim kesintisiz ve hızla gerçekleşir.

Hız Artışı

ARCHICAD yeni, Başlatma / Açma İşlemleri sayesinde, kayda değer şekilde hızlandı. Şimdi, herhangi bir bölünmeye uğramadan, doğrudan çalışmaya başlayabilirsiniz; ARCHICAD gereksinimleriniz çerçevesinde tüm diyalogları bir ‘bilgi merkezi’ sekmesinde toplar ve adresler. Sekme ön izlemeleri, Görünüm Değiştirme süreçlerini kolaylaştırırken, veri alma ve gönderme etkin veri takasını destekleyecek şekilde hızlandırılmıştır. Ek olarak, düşürülen proje dosyası boyutları, dosya açılışında hızlanmanın yanı sıra, çizimlerin daha hızlı güncellenmesini sağlamaktadır.

64-bit hesaplama

Herhangi bir boyut ve kapsamda çalışabilmenizi sağlamak için bilgisayarınızın tüm RAM kapasitesini etkin bir şekilde kullanan ARCHICAD ile, büyük ve komplike projelerde çalışmak bir sorun olmaktan çıkıyor. ARCHICAD’in üst düzey 64-bit mimarisi büyük modellerin ekrana getirilebilmesini sağlarken, bu tarz projelerde çok çekirdekli CPU’ların kullanılabiliyor olması, performansı olabilen en üst seviyeye getiriyor.

Çoklu İşleme

Hesaplamanın üst seviye gerekli olduğu pek çok alanda ARCHICAD çok çekirdekli işlemcilerden yararlanır. Çoklu işleme, Kesit, Cephe ve 3D gösterimlerin daha hızlı oluşturulmasını sağlar; ekran yaklaşma ve kaydırmalarını hızlandırır; veri kaydetmede sıkıştırma seçenekleri sunar. Daha iyi bir Takım çalışması deneyimi için, BIMcloud da çoklu işleme desteğine sahip olduğundan, güncellenen elemanların ve mesajlaşmaların yüklenmesi ve indirilmesi de hızlanmıştır.

ARCHICAD’i Ücretsiz Deneyin

Comments are closed.