MyARCHICAD Başvurularında Bilinmesi Gerekenler 2
MyARCHICAD Başvurularında Bilinmesi Gerekenler
24 Şubat 2018
BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 3
BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu
22 Mayıs 2018

Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1

Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1 4

1/9 İhtiyaç Programı ve Eklerini Projeye Aktarmak

Yarışma zorlu bir süreç. Başlamaya karar verdiğin anda büyük bir yükün altına girmiş oluyorsun. Bir yerden sonra vazgeçmek de zor oluyor. Çok ciddi emek ve zaman tükettiğimiz için en başında iyi karar vermek gerekiyor.

Diyelim ki bir çılgınlık ettiniz ve yarışmaya girmeye karar verdiniz; bundan sonrasını nasıl daha külfetsiz geçirebilirsiniz ve tüm bu süreçlerde ARCHICAD (kısaca AC) kullanmak size neler kazandırabilir bir bakalım. Türkiye özelindeki yarışmaları düşünerek detaylandırdım; ama siz kendinizi yine de yurt içiyle kısıtlamayın.

Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1 5

fjmt + Building Studio — Charles Perkins Centre | University of Sydney, Australia

Başlamadan Önce: ARCHICAD nedir?

Mimarlar için geliştirilmiş bir proje geliştirme yazılımıdır. Teknik çizim ve modellemenin ayrı ayrı yapılmadığı, her elemanın kendi bilgisini her boyutta içinde barındırdığı şahane BIM programlarından biridir. 30 yıllık geçmişi olduğu için eski toprak diyebilirim; fakat Rhino & Grasshopper ile bağlantı gibi özelliklerle birlikte ileri seviye tasarım araçlarını da destekliyor. Konsept aşamasından, paftalamaya kadar neler yapılabiliyor onu da mimari yarışmalar üzerinden anlatmayı deneyeceğim.

Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli yarışmaları deneyimlemiş birisi olarak tecrübelerimi ve neyi nasıl yaptığımızı ya da yapabileceğimizi paylaşmak istiyorum. Yarışma sürecinin başından sonuna hangi alanlarda nasıl fayda sağlayabilirsiniz diye düşünürek şöyle bir akış oluşturdum:

  • İhtiyaç Programı ve Ekleri projeye aktarmak: Worksheet
  • Morph ile Kütle Çalışması
  • Özgün Tasarımcılara Özgün Araçlar: Rhino & Grasshopper
  • Brüt beton, Korten ve tüm klasikler: Hazır malzeme kataloğu
  • Cinema4D ile Render Saati (Açı belirleme, Test renderları)
  • Beyaz Model ile Analizler, 3B Stiller ile Grafikler
  • Kaç kesit vermek lazım? İstediğin kadar…
  • En sevdiğim: Grafik etkin kılmayla 5dk’da plan boyama
  • Paftaya sığdık mı? Publishing set ile son dakika keyfi

9 yazıdan oluşacak bu serinin ilk kısmına başlayabiliriz o zaman.

1. İhtiyaç Programı ve Eklerini Projeye Aktarmak

DWG Çizim Açma, 2D Taslaklar, İz & Referans

Dosyalarımızı indirdik, klasörümüze düzenli bir şekilde yerleştirdik. Artık kendi alışkanlığımıza göre bir yerden tasarıma başlayacağız. Önce verilen programı planda ve kütlede kabaca görmeyi tercih ederim ben. Bir de belediye, vs kurumlardan gelen çizimlerin temiz bir altlık haline getirilmesi işi var ki onun üzerinden doğru çizim yapabilelim ve arazi modeli hazırlayalım.

Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1 6

Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Yarışması — İmar Durumu

Ben dwg dosyaları ARCHICAD’e import etmeden önce Draftsight yazılımında bir bakıyorum. İlk temizlik için kullanabileceğiniz ücretsiz ve kapsamlı bir CAD yazılımı. Doğrudan ARHICAD içinde de dwg düzenleyebilirsiniz; ama CAD dosyası CAD ortamında daha hızlı olacaktır. Akabinde 2D Taslaklar’da yeni bir altlık oluşturup çiziminizi oraya “Dosya > Birlikte Çalışabilirlik > Birleştir” ile bağlayın. Böyle yapmamızın sebebi ana çizime alıp işleri yavaşlatmak yerine, iz olarak çağırmanın daha mantıklı olması. İz&Referans yani altlık göstermekle ilgili kısa videomuza göz atabilirsiniz.

Arazi Modelleme

Araziyi çizime aktardığımıza göre sıra onu modellemekte. Basamaklı model yapmak çok basit, anlatmıyorum bile. Eğimli arazi hazırlamak ve ondan harfiyat çıkarmak, yapıyı araziye oturmak için aşağıdaki kısa videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Çevre binalarınızı da morph ya da döşeme aracıyla kutu kutu koyduğunuzda çevreyle işiniz şimdilik bitmiş olacak. Analiz hazırlamada tekrar kullanacağız tabii ki. Urban SOS yarışmasında aşağıdaki çılgın Beyoğlu modeli sayesinde bolca analiz hazırlamış, güzel imajlar sunmuştuk. Sonuç? Finalist olup Barcelona’daki sunumda birinciliği Harvard’lı ekibe kaptırdık.

Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1 7

Urban SOS Transformation Competition — Tarlabaşı Modelimiz

Fonksiyon Analizi

Artık belli başlı fonksiyonları 2D olarak görebiliriz. Arazide ne kadar yer kapladık ya da belediye yarışmasıysa hangi birim kaç m2 gibi verileri 2D Taslaklar kısmında programı ortagonal olarak çalışabiliriz. Daha sonra bunun üzerinden kütle çalışmalarımızı yapacağız. Unutulmaması gereken konu artık CAD ortamındaki gibi herşeyi sağa sola kopyalayarak ilerlemediğimiz. Her ne kadar yapmamıza engel birşey olmasa da yeni bir eskiz ya da varyasyon yaratmak için 2D Taslakları kullanacağız.

Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1 8

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Yarışması — 2B Eskiz

Program analizini yapmak tercihe kalmış tabi. Ben direk kitlemi koyarım yaşasın Form Follow Function diyorsanız bir sonraki yazıda “Morph ile Kütle Çalışması” başlığını anlatacak ve örneklerle göstereceğim. Üstelik kütleyle çalışırken m2’yi de otomatikman kontrol edebileceksiniz.

Bu yazıya dair merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz. Gelecek yazı da görüşmek üzere.

Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1 9

Gelecek Bölüm’den Önizleme: Kitle Çalışması Nasıl Yapılır?

Comments are closed.