Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1 2
Mimari Yarışmalarda ARCHICAD — 1
14 Mart 2018
ARCHICAD BIM'dir 3
ARCHICAD BIM’dir
26 Haziran 2018

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu

BIM’deki “I”

Doğru yapılandırılmış veri kullanımı inşaat sektöründe üst düzeyde verimlilik sağlar.

Tüm Bina Yaşam Döngüsü

ARCHICAD’in merkezi BIM veri tabanı, bir bina hakkındaki tüm verilerin ilk etütlerden danışman ve mühendislerle toplantılara kadar, inşaat süreci ve sonrasını da kapsayacak şekilde toplanmasını, düzenlenmesini ve depolanmasını sağlayarak yapı yönetimi ve idamesi için gerekli verileri barındırır.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 5

IFC, BCF

IFC ve BCF formatlarının iş akışınıza entegrasyonu, tasarımcıların daha fazla sayıda üçüncü partilerle, kayıp riski olmadan veri alışverişinde bulunabileceği anlamına gelmektedir.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 6

COBie

COBie, ARCHICAD’in %100 COBie-uyumluluğunu onayladı – bu, ABD, İngiltere, ve tüm diğer İngilizce konuşulan ülkeler için çok güzel bir haber.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 7

Microsoft HQ, Hungary | Vikár and Lukács | vikluk.hu

ARCHICAD kolayca COBie belgelerine dönüştürülebilecek veri çıktılarını üretmek için güçlü IFC veri değişimi yeteneklerini kullanır.

AEC İşbirliği

ARCHICAD açık standartlar ve iş akışlarını baz alan, yapıların tasarımında, inşasında ve işletmesinde işbirliği sağlayan OPEN BIM yaklaşımının kurucularındandır.

Mimari İşbirliği

ARCHICAD’in referans model konsepti, mühendislerin sadece modelin ihtiyaç duydukları alanlarına erişimini düzenler – yapılan değişiklik ve güncellemeler, mimari tasarıma entegre edilir.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 8

MEP İşbirliği

ARCHICAD’in 3D mahalleri MEP mühendislerinin başlaması için gerekli bilgiyi içerirler – karmaşık MEP sistemleri ARCHICAD modeli ile program içi elemanlar olarak entegre edilirler.

ARCHICAD rahat MEP iş akışı deneyimi için DDS ve Revit MEP ile koordine olur.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 9

New Faculty building of University of Ljubljana, Slovenia| Courtesy of Ljubljana University Incubator TechnologyTransfer – Certus

Strüktürel İşbirliği

ARCHICAD sadece yük taşıyan gerekli bilgiyi sağlarken, revizyonları, değiştirilen veya silinen elemanlarla kesintisiz entegre ederek, inşaat mühendisleri için optimize edilmiş iş akışı sağlar.

OPEN BIM iş akışı sayesinde ARCHICAD Revit StructureTeklaNemetschek SCIA ile koordine haldedir.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 10

Nordre Jarlsberg Brygge, Norway – Rift Architects – www.rift-studio.com

Yapım Koordinasyonu

Model-tabanlı analizler, tasarım sorunlarını inşaat alanına taşınmadan tespit edebilmenizi sağlar.

Enerji Analizi

ARCHICAD’in enerji korunumuna bağlılığı, her aşamada yapınızla ilgili olan enerji tüketimi gereksinimleri ile ilgili doğru geri besleme alabilmenizi sağlar.

ARCHICAD’in Enerji Değerlendirmeleri özelliği mimarların ek eğitime ihtiyaç duymadan güvenilir dinamik enerji değerlendirmesi yapmalarını sağlar.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 11

Vennesla Library & Cultural Center, Norway – Helen & Hard, www.hha.no – Photo ©Emile Ashley

Çakışma Kontrolü

MEP Modeler eklentisi ile çalışanlar potansiyel sorunları inşa problemlerini bertaraf edecek şekilde bu günden görebilirler.

Ücretli MEP Modeler eklentisi kullanılarak, çakışma kontrolü, tüm MEP tipi elemanlarla ve IFC modelinin hangi MEP uygulamasından alındığına bakılmaksızın tüm içe alınan MEP elemanlarıyla çalışır. Çakışma kontrolü bilgisayarınızın yavaşlamasını önlemek için çok çekirdekli CPU kullanarak sonuçları oldukça hızlı üretir.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 12

İnşa Edilebilirlik Kontrolü

OPEN BIM iş akışı sayesinde, ARCHICAD Tekla BIMsight ve Solibri Model Checker gibi diğer çözümlerle sorunsuz çalışır. Tek bir fare tıklaması ile, Solibri Model Checker yapı bilgi modelini analiz eder ve tasarımdaki potansiyel kusur ve zayıflıkları ortaya çıkartır, çakışan bileşenleri işaretler ve modelin BIM gereksinimleri ve en iyi uygulama kuralları ile uyumluluğunu kontrol eder.

BIM’deki “I”, İşbirliği ve Yapım Koordinasyonu 13

Comments are closed.