IFC ile Çalışma 1

IFC ile Çalışma


BIM projelerinde diğer disiplinlerle nasıl iletişim kuracağınızı mı düşünüyorsunuz. IFC ile Çalışma içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

IFC (Industry Foundation Classes) açık, tarafsız bir veri değişim formatıdır. Öncelikli olarak AEC endüstrisindeki disiplinler arasında OPEN BIM ve model tabanlı birlikte çalışabilirlik için optimize edilmiştir.

BIM (Building Information Modeling) veya “Yapı Bilgi Modellemesi”, CAD yazılımının tanıtılmasından bu yana bina endüstrisinin çalışma yöntemlerinde en büyük gelişmelerden biridir. BIM, 3B projelerle eşanlamlı değildir. Üç boyutlu geometrik gösterim, dijital çıktıların yalnızca bir kısmıdır. Bir proje, tesis yönetiminde ve enerji hesaplamasında kullanılan hesaplamalar gibi grafiksel olmayan bilgileri içerir. Başarılı bir BIM projesinin ön şartı, akıllı bilginin, inşaat sürecinin aşamaları boyunca farklı yazılımlar ve hatta işletim sistemleri arasında değiştirilebilmesidir. Bu birlikte çalışabilirlik, farklı sistemleri destekleyen açık bir standarda sahip tarafsız bir dosya formatı gerektirir. IFC böyle bir sistemdir ve yapı modellerini disiplinler arasında daha kolay bir şekilde senkronize etmemizi sağlar.

IFC formatı, modeli oluşturmak için kullanılan uygulamadan bağımsız olarak 3B elemanların ve ilgili geometrik olmayan verilerin etkin bir şekilde içe ve dışa aktarılması için kullanılır. IFC formatı ISO onaylıdır ve ofisinizin mevcut bir kalite güvence politikası varsa buna entegre edilebilir. IFC kısmen BuildingSMART (eski IAI – Birlikte Çalışabilirlik Uluslararası Birliği) tarafından geliştirilmiştir.

GRAPHISOFT, 1996’dan beri BuildingSMART organizasyonu içerisinde aktif bir rol oynamıştır ve IFC standardını desteklemektedir. IFC aracılığıyla, ARCHICAD bina modeli bağlamında diğer disiplinlerle iletişim kurabilir. Bina modeli kelimenin tam anlamıyla IFC’yi destekleyen yüzlerce sisteme aktarılabilir.

ARCHICAD hem IFC2x3 hem de IFC4 sürümlerinin içeri ve dışarı aktarımlarını destekler.

in BIM ve Birlikte Çalışabilirlik Tags: ARCHICADIFCBIM
Bunu yararlı buldun mu??
  • IFC ile Çalışma 2

    IFC'de ARCHICAD Sınıflandırmaları ve Kategorileri

    BIM projelerinde diğer disiplinlerle nasıl iletişim kuracağınızı mı düşünüyorsunuz. IFC ile Çalışma içeriğimizi inceleyebilirsiniz. IFC (Industry Foundation Classes) açık, tarafsız bir veri değişim formatıdır. Öncelikli olarak […]

  • IFC ile Çalışma 3

    IFC Proje Yöneticisinin İşlevleri

    BIM projelerinde diğer disiplinlerle nasıl iletişim kuracağınızı mı düşünüyorsunuz. IFC ile Çalışma içeriğimizi inceleyebilirsiniz. IFC (Industry Foundation Classes) açık, tarafsız bir veri değişim formatıdır. Öncelikli olarak […]