GRAPHISOFT Building Together Dijital Etkinliğine Davetlisiniz 2
GRAPHISOFT Building Together Dijital Etkinliğine Davetlisiniz
5 Haziran 2020
Archicad ve FGA Aynı Çizgide Buluşuyor! 3
Archicad ve FGA Aynı Çizgide Buluşuyor!
13 Ağustos 2020

Building Together Dijital Etkinliği – Dünyanın En Yüksek 2. Yapısı

Building Together Dijital Etkinliği - Dünyanın En Yüksek 2. Yapısı 4

Yaklaşan GRAPHISOFT Building Together dijital küresel etkinliğinde gösterilen temalara bir göz atıyoruz ve bir yıl önce GRAPHISOFT’un ABD’deki son büyük etkinliğinde duyduklarımızla ilgili bazı analizleri ve yorumları birleştiriyoruz.

Autodesk’in mimarlar için BIM (Bina Bilgi Modellemesi) yazılımındaki en büyük rakibi önümüzdeki ay 8-9 Temmuz 2020 arasında küresel bir dijital etkinlik başlatacak. Macar yazılım üreticisi ve İnşaat endüstrisi için 3D CAD ve BIM teknolojisinin öncüsü, insanların etkinlik web sitesinde görebileceklerinden çok daha fazlasını açıklamasa da bir yıl önce şirketin söylediklerine bakarak olasılıklar belirlenebilir. Daha da önemlisi, bu etkinlik, Bentley Systems’de uzun süre yönetici olarak çalışmış, daha önce GRAPHISOFT Kuzey Amerika’nın liderliğini yapan yeni CEO Huw Roberts’in liderliği altındaki ilk tam yılı işaret ediyor.

Yeni bir CEO ve yeni bir yön ile genellikle halka açık biraz farklı bir mesaj, bir marka güncellemesi, yeni mesajlaşma ve yeni bir strateji ile karşılaşırsınız. Bütün bunlar, olasılıklar tablosunda görünüyor. Ama özellikle şirketin mimarlara yönelik teknolojilerinde neler olabilir?

Geçen yıl söylenenleri düşünmek isteyebiliriz. 

Vegas ‘19 

Geçen yıl Las Vegas’taki etkinlikte Huw Roberts “dijital ikiz” terimini sevdiğini söyledi çünkü “BIM modelinden çok daha fazla bilgiye sahip, çünkü açıklıklar oraya nasıl geldiğinizi anlatıyor.” On iki ay önce, GRAPHISOFT potansiyel olarak zengin olan BIM verilerine “parametre seviyesi” kontrollü erişim vizyonundan bahsediyordu.

Building Together Dijital Etkinliği - Dünyanın En Yüksek 2. Yapısı 5

Yüksekleri hedefleyin. İnşaat sektörü kullanıcıları, ARCHICAD’in dünyanın ikinci en yüksek gökdeleni tasarlamak için nasıl kullanıldığını görecekler. 

Gelecekteki bu potansiyeli göstermek için şirket, birçok durumda tam BIM modellerini değiştirme ihtiyacının gereğinden fazla olduğunu açıkladı. Örneğin, bir inşaat mühendisi bir çatının konsolunu uzatmaya karar veren bir mimarla çalışıyorsa, klasik bir BIM model değişimini güncellemek ve göndermek kritik bir şey değilse, inşaat mühendisin öncelikle kendi dilindeki -analitik çubuk modeli- değişikliği değerlendirmesi gerekir. Mimar güncellemeyi doğrudan analitik modelle gönderebilirse ne olur?

Daha fazlası için: Master Builder 2.0 — GRAPHISOFT Geleceğini Entegrasyon Etrafında Şekillendiriyor 

Sorulan soru buydu ve sonraki koordinasyon için BIM model değişiminden daha verimli olan “bütünleştirici çalışma” ve veri birlikte çalışabilirliği hakkında bir vizyondu. 

API’lar ve Entegrasyon 

Bir yıl önce, şirket bu tür veri alışverişinin ve bütünleştirici çalışmanın başlangıcını gösteriyordu. Hem daha derin C ++ API teknolojisi hem de daha da önemlisi, JSON ve Python API’lerinin tümü ileriye dönük teknolojilerdi.

RISA çalışanları geçen yıl Vegas’taki konferanstaydı. GRAPHISOFT bu kez mimarlardan Building Together küresel dijital etkinliğine “mühendislerini” getirmelerini istiyor. Özellikle mimarların ve mühendislerin endüstri için hazırladıkları yeni teknolojilerle nasıl çalışacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermek istiyorlar. Bu şüphesiz, BIM modelinde birlikte çalışan İnşaat endüstrisi uzmanları için endüstrinin en yenilikçi bulut teknolojisi olan BIMcloud’u değil, aynı zamanda ARCHICAD hayranlarının görmeye teşvik edeceği bir dizi yeni heyecan verici teknolojiyi de içerecek.

Bu Yeni Teknolojiler Ne Olabilir? 

Building Together etkinliği web sitesindeki çeşitli görüntülere bakarken bazı önemli ipuçları var. İlk kilit görüntü, etkinliğin, dünyanın ikinci en yüksek gökdeleni olacak ya da tasarlayacak mimarları içereceğini açıkça ortaya koyuyor. Dürüst olmak gerekirse, ucunu resimde gördüğümüz bu binayı tanımıyorum. (Yukarıdaki görsel). Bunu tanıyorsanız, aşağıya bir yorum bırakın.

Building Together Dijital Etkinliği - Dünyanın En Yüksek 2. Yapısı 6

Mühendisiniz ile gelin. Bu tema, Las Vegas’taki bir yıl önce Graphisoft’un son etkinliğinde halkın gördüklerini temel alıyor gibi görünüyor. 

Bu olayla ilgili birçok şey, birlikte çalışan mimarlar ve mühendisler hakkında. İnsanlar yeni API’leri kullanarak “bütünleştirici çalışma” nın meyvelerini görecekler mi? Tahminim evet, ama yanılmış olabilirim. Büyük olasılıkla, dünyanın en yüksek ikinci binasında yer alan ARCHICAD ile API entegrasyonlarını temel alan yeni yollarla iletişim kuran bir dizi mühendis yazılım aracıları göreceğiz. 

Pasta ile başka bir görüntü, bu yeni yollarla, birlikte çalışmanın çok hızlı olacağını ve insanların pasta için zamana sahip olacağını gösteriyor! Eğer mimarlık firmalarında daha çok pasta ikram edilseydi… Anlıyorum. 

Bir başka ilginç ipucu, masanın üzerindeki iPad’in sekiz rakamı sonsuz bir döngüye sahip. Bunun teması “projeleri sunmak ve paylaşmak” ve GRAPHISOFT’un ödüllü BIMx‘ini göreceğimizi hayal ediyorum. Ama ne olacak? Bu hem mühendisler hem de mimarlar için bir etkinlik olduğundan, Macar yazılım üreticisinin patent korumalı bir teknolojiye sahip BIMx’i açtığını görebilir miyiz, böylece mühendislik BIM model verilerini görebiliriz? 

Bunlar ve yukarıda belirtilmeyen çok sayıda iyi soru, 8-9 Temmuz 2020 tarihli etkinlikte cevaplandırılacaktır.

Ücretsiz Kayıt Olabilirsiniz

Kaynak: Architosh – Building Together Digital Event—Features World’s 2nd Tallest Structure by Anthony Frausto-Robledo, AIA, NCARB, LEED AP

Comments are closed.