MEP Modeler

GRAPHISOFT MEP Modeler™ bir ARCHICAD® eklentisidir. ARCHICAD kullanan ofisler, MEP Modeler ile 3D model tabanlı MEP çalışmaları oluşturabilir, düzenleyebilir ve bunları ARCHICAD Sanal Bina ile entegre hale getirebilirler. MEP Modeler, ARCHICAD ile benzer arayüz ve araçları kullanır.

MEP Modeler'ı İndir ve Dene

İnşa süreçlerindeki öngörülen maliyet ve zaman ile gerçekleşenin farklı olmasının en büyük nedenlerinden biri farklı meslek grupları arasındaki zayıf koordinasyondur. Bu problemler, bir proje bütçesinin %2-4’e kadar maliyetin artmasıyla sonuçlanabilir. Koordinasyon hatalarını düşürme arayışında olan yatırımcılar ve mimarlar için MEP Modeler daha fazla verimlilik sağlama aşamasında en iyi çözüm olarak karşınıza çıkmaktadır.

MEP Modeler, makine mühendisleri ve makine analiz programlarından gelen MEP içerikli IFC modellerini, ARCHICAD’in içe aktarımı için daha verimli bir ortam sunar.


BIM & 2D İş Akışı

MEP mühendisleri 3D veri sağlayabilmelerine rağmen, mimarlar danışmanların sağladığı MEP modelini, IFC formatını kullanarak içeri alabilirler. Genel IFC arayüzüne ek olarak, MEP Modeler paketi BIM MEP uygulamalarıyla gelişmiş bağlantı sağlar (Revit MEP, AutoCAD MEP, DDS-CAD MEP, MagiCAD gibi).

MEP mühendisi 2D veri sağlasa da, MEP Modeler ile 3D’de modelleme ve görselleştirme çalışmalarınızı kolayca yapabilir ve çakışmaları bulabilirsiniz.


MEP Modelleme Özellikleri

MEP Araç Seti

MEP Araç Kutusu, çeşitli MEP sistemlerinin bileşenlerini oluşturmak için özel birtakım araçlar sunar:
  • Düz, kavisli ve esnek HVAC kanalları, borular ve elektrik kablolama tepsileri
  • MEP bileşenlerini birbirine bağlamak için geçişler, kavşaklar, aynı eksenli elemanlar
  • MEP sistemlerinin giriş ve çıkış yerlerinde otomatik bağlantı için ekipman ve terminaller
MEP elemanları parametrik olup, özel boyutların kolay yapılandırılmasını sağlar.

MEP Object Library

GRAPHISOFT MEP Modeler, kapsamlı bir MEP'ye özgü Nesne Kitaplığı ile birlikte gönderilir. Bu kütüphane, MEP sistemlerinin yönlendirilmesi sırasında otomatik bağlantı için akıllı bağlantı noktalarına sahip özel olarak yapılandırılmış MEP elemanları içerir. MEP Modeler yüklemesi yapıldıktan sonra, bazı standart ARCHICAD Nesnelerine (örneğin sıhhi tesisat armatürleri, mutfak dolapları, ısıtma nesneleri vb.) akıllı bağlantı noktaları ve spesifik MEP ile ilgili parametreler eklenir.

Özel MEP Elemanları

Özel MEP elemanları Duvarlar, Levhalar, MORPH'ler ve (GDL) Nesneler gibi standart ARCHICAD araçları kullanılarak oluşturulabilir ve kaydedilebilir. Bu özel kütüphane parçaları mevcut MEP kütüphanesine otomatik olarak eklenecektir. Projeye yerleştirilebilirler veya başka projelerde yeniden kullanılabilirler. Özel MEP elemanları, MEP Modeler ile birlikte gönderilen standart MEP kütüphane parçaları ile aynı akıllı davranışa sahiptir.

MEP Sistemleri

GRAPHISOFT MEP Modeler'da, MEP sistemleri birlikte ele alınan eleman grupları şeklinde temsil edilir, bu eleman oluşturma ve düzenleme işlemlerini çok daha verimli ve tutarlı hale getirir. Mevcut bir MEP sistemine yeni elemanlar eklendiğinde, otomatik olarak uygun bağlantı parametrelerini alırlar: şekil, çap, genişlik ve yükseklik değerleri.

MEP Elemanlarını Yerleştirmek

Mekanik bir sistem oluşturmanın basit bir yöntemi, her bir kanalı, boruyu veya tepsiyi birer birer yerleştirmektir. Bu yöntemle, bağlantılar tek tek oluşturulur ve eleman konumları yerleştirme sırasında ayrı ayrı ayarlanır. Bu, yerleştirilmiş öğelerin türü, dağıtımı ve parametreleri üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz çok esnek bir "LEGO®" tarzı iş akışıdır.

Akıllı MEP Yönlendirme

MEP Yönlendirme işlevi, tasarımcıların bir dizi fare tıklaması ile bağlantılı MEP öğeleri oluşturmasını sağlar. ARCHICAD’ın akıllı imleci ve geçici yönergeleri, MEP sistemlerini hızlı ve kolay bir şekilde sıfırdan oluşturma konusunda daha fazla yardım sağlar. Yönlendirme hem kat planında hem de 3D görünümlerde kullanılabilir.

MEP Elemanlarını Düzenleme

MEP sistemlerinin tekil unsurlarının geometrisini değiştirmek için güçlü bir grafik düzenleme yardımcıları seti mevcuttur. Bir MEP sisteminin bir parçasını düzenlemek, bağlı öğeleri otomatik olarak değiştirecektir. Sisteme yeni bağlantı elemanları da eklenebilir.

MEP Koordinasyonu

Otomatik Çakışma Algılama

GRAPHISOFT MEP Modeler, mimari tasarım ve MEP ağlarının mühendislik tasarımı arasındaki anlaşmazlıkları tanımlamak, görselleştirmek ve çözmek için tam otomatik bir rutin sağlar. Çakışma Algılama mimar için hızlı ve kesin geri bildirim sağlar ve yapının mühendislik ekipleri ile koordinasyonu kolaylaştırır. MEP Çakışma Algılama, kat planı ve 3D görünümdeki tutarsızlıkların yerini belirler. Tüm çakışma girişleri, ARCHICAD’in İşaretleme Aracı Paleti’ne otomatik olarak eklenerek tüm çarpışma girişlerine kolay ID erişimi sağlanır. Tasarımcılar bu girdileri hızlıca değerlendirip tek bir tıklamayla bulabilirler. Genişletilmiş tasarım ekibinin üyeleri ARCHICAD’ın İşaretleme Araçları’nı kullanarak alternatif çözümleri tartışabilir ve değerlendirebilir.

Mekanik Mühendislik ile İş Birliği

MEP sistemleri, BIM MEP uygulamalarından (Revit MEP, AutoCAD MEP, DDS-CAD MEP, MagiCAD vb.) IFC alışverişi ile ARCHICAD'a aktarılabilir. Tüm IFC verisi olan her MEP tipi IFC sistemi tanımlanır ve otomatik olarak yerel ArchiCAD (IFC) Sistemlerine ve akıllı MEP elemanlarına dönüştürülür. ARCHICAD ve Autodesk'in geliştirdiği MEP uygulamaları arasındaki işbirliğini iyileştiren ek GRAPHISOFT uygulamaları burada mevcuttur.

MEP Modeler Modellerini Görselleştirmek ve Paylaşmak

ARCHICAD'in kapsamlı aktarım yetenekleri, tasarımcıların Open BIM destekli IFC 2x3 dahil olmak üzere çeşitli modelleme formatlarında dosyaları paylaşmalarını sağlıyor. MEP sistemlerini bina ortamında görselleştirme yeteneği mimarlar, mühendisler ve yükleniciler arasındaki iletişimi geliştirir. Görselleştirme, çeşitli mekanik sistemler için renk kodları kullanılarak ARCHICAD içerisinde, mimari yapının wireframe gösterimi ile birlikte yapılabilir. ARCHICAD'in güçlü render yetenekleri, farklı iş yapımlarına yönelik sistemlerin foto-gerçekçi görselleştirmelerini oluşturmak için kullanılabilir. MEP mühendisleri dahil olmak üzere diğer disiplinlerle bağlantınızı kolaylaştırmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen GRAPHISOFT’un Open BIM sayfasını ziyaret edin.