BIMcloud SaaS 1

BIMcloud SaaS


BIMcloud as a Service (BIMcloud aaS), bir bulut sisteminde, mimarlar arasında gerçek zamanlı ve güvenli bir takım çalışması sağlar. BIMcloud SaaS aboneliğinizle, Google Cloud Platform’da GRAPHISOFT tarafından barındırılan kendi özel BIMcloud sunucunuza erişebilirsiniz. Bunun için bir IT kurulumu gerekmez. BIMcloud aaS servisini başlatmanız yeterli olacaktır ve bir saatten kısa bir süre içerisinde Takım Çalışması projelerinizi bulut sisteminde paylaşabiliyor olursunuz. 

60 Günlük Ücretsiz Erişim 

GRAPHISOFT, ARCHICAD kullanıcılarının Coronavirus krizi sırasında uzaktan çalışmasına yardımcı olmak için BIMcloud as a Service sistemine 60 günlük ücretsiz erişim sunmaktadır. 60 günden sonra aboneliğinizi iptal edebilir veya kullanıcı başına aylık 68 € tutarında bir ücret ödeyerek devam edebilirsiniz. 

BIMcloud as a Service Sistemine başlarken 

Adım 1 – BIMcloud as a Service aboneliğinizi başlatın 

Henüz bir BIMcloud as a Service aboneliğiniz yoksa, kaydolmak için lütfen GRAPHISOFT’un kayıt sayfasını ziyaret edin. 

Aboneliğinizi başlatmak için bir GRAPHISOFT ID’sine ve bir kredi kartına ihtiyacınız olacaktır. Aboneliğiniz ilk 60 gün boyunca ücretsizdir, 60 gün sonra aboneliğinizi iptal etmeyi veya 68 €/ay/kullanıcı için kullanmaya devam etmeyi seçebilirsiniz. 

BIMcloud’a aynı anda bağlanmanız gerekecek kullanıcı sayısı kadar kullanıcı ekleyin. 

BIMcloud’unuz hazır olduğunda, bir e-posta bildirimi alırsınız (genellikle bir saatten az bir sürede). 

Adım 2 – BIMcloud’unuza yönetici olarak giriş yapın 

Sisteme başarıyla kaydolduktan sonra, yeni BIMcloud’unuza tarayıcıda myarchitimarifirm.bimcloud.com gibi bir bağlantıdan erişilebilirsiniz. Buradaki myarchitimarifirm’in kayıt işlemi sırasında seçtiğiniz adla değiştirilmesi gerekir. 

BIMcloud SaaS 2

Yeni BIMcloud as a Service aboneliğinizin yöneticisi olan ilk kullanıcınız, kayıt için kullandığınız GRAPHISOFT ID hesabına sahip kullanıcıdır. BIMcloud as a Service’deki diğer kullanıcıları ve ayarları yönetmek için bu kullanıcıyla giriş yapabilirsiniz. 

BIMcloud SaaS 3

Adım 3 – Kullanıcı Ekleme 

BIMcloud’unuz için kullanıcıları ayarlamanız gerekir. Yeni kullanıcılar oluşturabilir veya bir önceki BIMcloud’unuzdan mevcut kullanıcıları içe aktarabilirsiniz. 

Yeni kullanıcılar oluşturma 

 • Kullanıcının Adı (ARCHICAD’de kullanılacaktır) 
 • Kullanıcı adı (BIMcloud as a Service’de oturum açabilmek için) 
 • Parola 
 • E-posta adresi (önceki şifreyi istediğiniz zaman değiştirebilmek) 

Tüm kullanıcılar aşağıdaki grupların tümüne eklenmelidir: 

 • ARCHICAD – Baş mimar 
 • Management – Proje Yöneticileri 
 • View – Projeler ve Kütüphaneler 
BIMcloud SaaS 4

Yukarıdaki ayarlarla, tüm kullanıcılarınız tüm projelere erişebilir ve ARCHICAD’de herhangi bir kısıtlama olmadan çalışabilir. 

Daha fazla ayrıntı için lütfen göz atın: 

Mevcut kullanıcıları içe aktarma 

Kullanıcılar sayfasında, mevcut kullanıcılarınızı önceki BIMcloud / BIMcloud Basic’inizden BIMcloud as a Service sisteminize aktarabilir ve alabilirsiniz. 

 1. Mevcut BIMcloud Yöneticinizde mevcut kullanıcıları seçin ve “Dışa Aktar” seçeneğini belirleyin. 
 2. Kullanıcı bilgilerini bilgisayarınıza .BIMUsers dosyası olarak kaydedin 
 3. BIMcloud as a Service sisteminden, .BIMUsers dosyanızı almak için “İçe Aktar” seçeneğini belirleyin 

Mevcut kullanıcılar aşağıdaki grupların tümüne eklenmelidir: 

 • ARCHICAD – Baş mimar 
 • Management – Proje Yöneticileri 
 • View – Projeler ve Kütüphaneler 
BIMcloud SaaS 5

Yukarıdaki ayarlarla, tüm kullanıcılarınız tüm projelere erişebilir ve ARCHICAD’de herhangi bir kısıtlama olmadan çalışabilir. 

Daha fazla ayrıntı için lütfen göz atın: 

Adım 4 – BIMcloud’unuza içerik yükleyin 

İlk olarak, ARCHICAD’den BIMcloud’a bağlanmanız gerekiyor. Tercih ettiğiniz ARCHICAD sürümünü (ARCHICAD 20 build 6000 veya daha yenisi, herhangi bir güncellemeyle ARCHICAD 21, 22 veya 23) başlatın ve Takım Çalışması> Proje> Takım Çalışmasını Aç / Katıl Projesinden… 

BIMcloud SaaS 6

BIMcloud as a Service sistemine bağlayabilmek için https’yi adresin başına koymayı unutmayın. Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra sol tarafta Proje ağacını ve sağ tarafta seçili klasörlerin içeriğini göreceksiniz.  

BIMcloud SaaS 7

Yeni bir proje yükle 

Artık BIMcloud’unuza bağlı olduğunuza göre, projelerinizi ARCHICAD’den yükleyebilirsiniz. Yeni bir Takım Çalışması Projesi oluşturma sürecine “Paylaşma” denir. ARCHICAD’de boş veya mevcut bir solo ARCHICAD Proje dosyasını (.pln) açarsınız, ardından Takım Çalışması> Proje> Paylaş… seçeneği ile paylaşırsınız. 

BIMcloud SaaS 8

Daha fazla ayrıntı için lütfen göz atın: 

Mevcut bir BIMcloud projesini içe aktarma 

Mevcut projeleri önceki BIMcloud’unuzdan dışa aktarabilir ve BIMcloud as a Service sisteminize aktarabilirsiniz Kullanılabilir başka bir seçenek de geçerli projeleri bir .pln dosyası olarak kaydetmek ve bağlı BIMcloud kütüphaneleriyle yeniden paylaşmaktır. 

BIMcloud SaaS 9

Daha fazla ayrıntı için lütfen göz atın: 

Adım 5 – Takım Çalışması ile çalışma 

Projenizde çalışmaya başlamadan önce, Çalışma Ortamından Takım Çalışması Paletini açmanızı öneririz. Takım Çalışmasının tüm gerekli işlevlerine kolayca erişmek için Takım Çalışması > Takım Çalışması Paleti’ne gidin. 

Proje açma 

Takım Çalışması projesini paylaşan kullanıcı sizseniz, otomatik olarak bu projeye katılırsınız. Başka biri tarafından paylaşılan bir projeye katılmak istiyorsanız, Takım Çalışması> Proje> Takım Çalışması Projesini Aç / Katıl … seçeneğine gidin. 

BIMcloud SaaS 10

Aynı kullanıcının aynı projede aynı anda farklı bilgisayarlarda oturum açamayacağını lütfen unutmayın. 

Elemanlar oluşturma 

Bir projeye katıldıktan sonra yeni elemalar oluşturabilirsiniz. 

Mevcut elemanlar ya serbesttir ya da biri tarafından rezerve edilmiştir. Serbest elemanları rezerve edebilirsiniz – bir sonraki bölüme bakın – ancak başkalarının sahip olduğu elemanları düzenleyemezsiniz. 

BIMcloud SaaS 11

Belirli elemanlar ve proje verilerine sahip olmak veri güvenliğini sağlar – projeniz takım üyeleri tarafından tutarlı ve kontrol altında kalacaktır. Sizin tarafınızdan oluşturulan tüm yeni elemanlara veya proje verilerine otomatik olarak sahip olursunuz. 

Diğer kullanıcılar tarafından rezerve edilmiş elemanlar ve proje verileri değişiklik için talep edilebilir. Şu anda ayrılmış elemanlar kullanıcılar tarafından herhangi bir zamanda serbest bırakılabilir. Serbest elemanlar herhangi bir kullanıcı tarafından rezerve edilebilir. 

Mevcut öğeleri rezerve etme ve değiştirme 

Rezerve edilmemiş, sahibi olmayan tüm elemanlar ve proje verileri, katılan kullanıcılar tarafından rezerve edilebilir. Bir Takım Çalışması projesinde rezerve yapmak, kendinize belirli bir eleman atamanız anlamına gelir. Bir elemanı rezerve ettiğinizde, elemanı serbestçe değiştirebilir veya silebilirsiniz. 

BIMcloud SaaS 12

Değişiklikleri sunucuya senkronize etme 

Solo bir projenin aksine, değişikliklerinizi yerel bilgisayarınıza kaydetmezsiniz. Bunun yerine, değişikliklerinizi saklamak için BIMcloud’a gönderirsiniz. BIMcloud’a veri göndermek için Gönder komutunu kullanın. 

Ayrıca başkalarının ne üzerinde çalıştıklarını da görmek istersiniz. Takım üyelerinizin çalışmasıyla senkronize etmek için BIMcloud’a gönderdikleri değişiklikleri indirmeniz gerekir. Bu amaçla, bir Alma komutu kullanmanız gerekir. 

İlk iki adımı birleştirmek isterseniz, değişikliklerinizi BIMcloud’a yükleyecek ve diğer kullanıcıların değişikliklerini aynı anda bilgisayarınıza indirecek olan Gönder ve Al komutunu kullanabilirsiniz. 

ARCHICAD kapatıldığında bir uyarı mesajı BIMcloud’a değişiklik göndermenizi hatırlatacaktır. 

BIMcloud SaaS 13

Bir Solo projesini kaydettiğinizden farklı olarak, Gönder’e tıkladıktan sonra projedeki değişiklikler geri alınamaz. 

Herhangi bir veri kaybı olasılığını azaltmak için mümkün olduğunca sık veri göndermenizi öneririz. 

Adım 6 – Projelerinizi yedekleyin 

Hizmet kesintiye uğradığı veya yerel ağınızın sorunları olduğu için BIMcloud’a Hizmet olarak erişemeyeceğiniz hoş olmayan ancak olası bir senaryodur. Barındırılan verilerinizin güvenliğini sağlamak için: 

 • Sık sık kaydedin. Kaydet komutu projenin yerel bir önbelleğini kaydeder, ancak BIMcloud’a değişiklik göndermez. 
 • BIMcloud’unuzla senkronize etmek için sık sık gönderin ve alın. 
 • Her etkin projeden günlük bir .pln kaydedin 

Ayrıca, projenin belirli bir durumundan verilere ihtiyacınız olması durumunda BIMcloud’un yerleşik Snapshots özelliğini kullanmanızı öneririz. 

Daha fazla yardım için GRAPHISOFT’un BIMcloud HelpBIMcloud SaaS Help ve ARCHICAD Reference Guide – Teamwork sayfalarını inceleyebilirsiniz. 

in Takım Çalışması Tags: BIMBIMcloud
Bunu yararlı buldun mu??
 • BIMcloud SaaS 14

  Takım Çalışması Projesinin Yerel Kopyasını Kaydetme

  BIMcloud as a Service (BIMcloud aaS), bir bulut sisteminde, mimarlar arasında gerçek zamanlı ve güvenli bir takım çalışması sağlar. BIMcloud SaaS aboneliğinizle, Google Cloud Platform’da GRAPHISOFT tarafından barındırılan kendi özel BIMcloud sunucunuza […]

 • BIMcloud SaaS 15

  Takım Çalışması Projesini Kapatma

  BIMcloud as a Service (BIMcloud aaS), bir bulut sisteminde, mimarlar arasında gerçek zamanlı ve güvenli bir takım çalışması sağlar. BIMcloud SaaS aboneliğinizle, Google Cloud Platform’da GRAPHISOFT tarafından barındırılan kendi özel BIMcloud sunucunuza […]

 • BIMcloud SaaS 16

  ARCHICAD Takım Çalışması Projesi Aç/Katıl

  BIMcloud as a Service (BIMcloud aaS), bir bulut sisteminde, mimarlar arasında gerçek zamanlı ve güvenli bir takım çalışması sağlar. BIMcloud SaaS aboneliğinizle, Google Cloud Platform’da GRAPHISOFT tarafından barındırılan kendi özel BIMcloud sunucunuza […]

 • BIMcloud SaaS 17

  Takım Çalışması Proje Paylaşımı için Kütüphane Yükleme

  BIMcloud as a Service (BIMcloud aaS), bir bulut sisteminde, mimarlar arasında gerçek zamanlı ve güvenli bir takım çalışması sağlar. BIMcloud SaaS aboneliğinizle, Google Cloud Platform’da GRAPHISOFT tarafından barındırılan kendi özel BIMcloud sunucunuza […]

 • BIMcloud SaaS 18

  ARCHICAD'te Takım Çalışması Projesi Paylaşma

  BIMcloud as a Service (BIMcloud aaS), bir bulut sisteminde, mimarlar arasında gerçek zamanlı ve güvenli bir takım çalışması sağlar. BIMcloud SaaS aboneliğinizle, Google Cloud Platform’da GRAPHISOFT tarafından barındırılan kendi özel BIMcloud sunucunuza […]

 • BIMcloud SaaS 19

  Takım Çalışması Arayüzü

  BIMcloud as a Service (BIMcloud aaS), bir bulut sisteminde, mimarlar arasında gerçek zamanlı ve güvenli bir takım çalışması sağlar. BIMcloud SaaS aboneliğinizle, Google Cloud Platform’da GRAPHISOFT tarafından barındırılan kendi özel BIMcloud sunucunuza […]